Travis |
Strong |
![Strong Strong](http://img82.imageshack.us/img82/8640/pdtfirefox01a9ex.gif)
|
|
Dołączył: 16 Mar 2006 |
Posty: 360 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: Poznań |
|
|
![](http://picsrv.fora.pl/Aeolus/images/spacer.gif) |
![](http://picsrv.fora.pl/Aeolus/images/spacer.gif) |
![](http://picsrv.fora.pl/Aeolus/images/post_corner.gif) |
|
Sieci Jabber
Dokładne wytłumaczenie zjawiska jabberowatości znajduje się na świetnej stronie [link widoczny dla zalogowanych] i na tej stronie oparłam w dużej mierze opis. Poniżej wyciągam esencję Jabbera zobrazowaną jako + / - i mającą przekonać userów GG do szybkiej przesiadki ... To ogólny rys jabbera i nie każdy klient ma wszystkie te możliwości na raz. Często wyłamują się tu propozycje macierzyście polskie.
Jabber +
Zaleta koronna = uniwersalność zobrazowana wolnym wyborem w wielu kwestiach co ujrzymy w paru punktach poniżej.
Decentralizacja:
W odróżnienia od innych sieci komunikacyjnych brak tutaj centralnego serwera = użytkownicy są podłączeni do różnych przez siebie wybranych. Czyli pad jednego serwera nie zatrzymuje działania sieci jabber bo możesz wybrać inny serwer by podtrzymać komunikację ze znajomymi. Ponadto mnogość serwerów oznacza odciążenie komunikacyjne. Tu aż się nasuwa skojarzenie z wiecznie padającym serwem GG, który odcina komunikację na dobre i na czas nieokreślony. biggrin.gif
Wiele klientów - wiele serwerów
Mamy wybór zarówno serwera jak i klienta bez uzależnień charakterystycznych dla zwykłego komunikatora:
Serwer:
Możemy wybrać dowolny serwer. Bardzo duży wybór. Lista polskich serwerów dostępna TU, oglądnąć też porównanie. Lista serwerów zagranicznych zlokalizowana TU. Co więcej możesz postawić swój własny serwer.
Klient:
Możemy wybrać dowolnego klienta a dzięki otwartości protokołu zmodyfikować istniejącego lub napisać własnego (tylko nieliczne klienty mają kod zamknięty). Pełna lista programów jest na TEJ stronie. Z oczywistych względów w dalszej części opracowania opisuję tylko niektóre propozycje, po te egzotyczne sięgniecie już indywidualnie. Co ciekawe jest wcale nie tak dużo "czystych" klientów jabbera. Czystość zakłóca wprowadzanie natywności obsługi innych sieci. Na liście opisanych przeze mnie jabberów znajdują się więc też multikomunikatory które równoległe sieć jabbera obsługują (Konnekt, Miranda, Gaim ...).
Wniosek: możesz żonglować serwerem i klientem bez przywiązywania się na stałe, wybrać taki program który ci się podoba i nie szukać na chama skór, wtyczek, poszerzenia opcji dla jednego z góry narzuconego klienta oraz wybrać taki serwer który zaproponuje funkcje których długo szukałeś.
Wielosieciowość:
Obsługa innych sieci Instant Messenging. Dla nie rozumiejących tematu: mając jabbera możesz kontaktować się z kumplami którzy go nie mają bo ich komunikator to jeden z tych standardów: GG, Tlen, ICQ, AIM, Yahoo, MSN itp. Ty nie musisz mieć żadnego z tych komunikatorów ani też wtyczek by z nimi się skontaktować. Jabberowce zapewniają komunikacje z innymi sieciami dzięki dwóm drogom:
Transport - Usługa uruchamiana z poziomu serwera co oznacza iż jest nieistotne jaki program jabbera sobie dobierzesz. Jeśli więc mamy znajomków lecących na innych komunikatorach szukamy stosownego serwera, który będzie obsługiwał stosowne transporty (patrz dalej) i te transporty rejestrujemy.
Natywna obsługa sieci - Z desingu wbudowana do danego klienta i oczywiście związana z danym klientem na stałe. Natywność cechuje się tym iż masz dostęp do wielu funkcji danej sieci którą wyklucza Transport (np. wysyłanie plików do konkretnej sieci etc.)
Obie te drogi w pełni zastępują wtyczki tongue.gif stosowane w innych komunikatorach do obsługi innych sieci i mają ogromną przewagę nad wtyczką gdyż ta jako nie macierzysty dodatek może powodować problemy instalacyjne i konfiguracyjne lub po prostu nie działać zgodnie z planem. Wtyczki w jabberze służą innym celom. biggrin.gif
Bogata oferta usług spoza puli zwykłego komunikatora:
Serwer oferuje nam różne usługi w postaci Transportu lub Agenta zapewniające dostęp do ciekawych możliwości. Serwery różnią się ofertą dostępnych usług i nie zawsze wszystko co jest ci potrzebne znajdziesz na jednym serwerze. Listę oferowanych przez serwer usług możemy sprawdzić w wybranym przez siebie kliencie pod warunkiem iż posiada on wbudowaną tzw. przeglądarkę usług. Nie każdy klient to oferuje np. WPKontakt jest tego pozbawiony. Oto mały przykład takiego listingu usług serwera chrome.pl z klienta Psi:
Mając konto na wybranym przez ciebie serwerze możesz korzystać z usług innego serwera. Ma to oczywiście limitacje gdyż administratorzy serwerów uwzględniając zbyt dużu ruch obcinają dostęp "innogatunkowych" użytkowników lub oferują mniejszą ilość usług niż dla zarejestrowanych userów tegoż serwera. W skład typowych usług serwera wchodzą:
Transport / Bramki
Są to translatory pozwalające na komunikację z innymi sieciami oraz wysyłanie SMS-ów. Powyższy obrazek przeglądu chrome.pl pokazuje iż możemy zarejestrować transport sieci:
Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ, AIM, MSN, Yahoo!
Szukasz obsługi innych sieci lub transportu SMS? Poszukaj innego serwera.
Usługi informacyjne
Typu słowniki, encyklopedie, wskaźniki www, wskaźniki pogody, rozkłady jazdy, program TV, newsy etc. By skorzystać z tych benefitów wystarczy do swojej listy kontaktów dodać nowego użytkownika o określonej nazwie.
Jogger – jabberowy blog biggrin.gif . Wystarczy dodać do listy kontaktów użytkownika o [link widoczny dla zalogowanych]. Wiadomości wysyłane do tego "użytkownika" zaistnieją w twoim blogu. Więcej w FAQ joggera. Blog jest dla użytkowników wszystkich serwerów.
Wiki - Dodając do listy użytkownika [link widoczny dla zalogowanych] uzyskasz dostęp do Wikipedii.
Pogodynka - Indykator pogody dla największych polskich miast. Pogodynkę oferuje wiele serwerów a korzystać z niej mogą użytkownicy wszystkich serwerów. Przykładowo można dodać do listy kontaktów użytkownika typu [link widoczny dla zalogowanych] (pod "krakow" postawiamy rzecz jasna swoje miasto )). Status opisowy tego "użytkownika" zaprezentuje owe informacje.
Pokoje konferencyjne
Czyli odpowiednik chatroomów / kanałów IRC. Prawie każdy serwer oferuje tę opcję a korzystać z niej mogą użytkownicy innych serwerów nie zarejestrowani na tym konkretnym serwerze. Niektóre serwery oferują możliwość tworzenia twoich własnych pokojów.
Mapy
lokalizujące użytkowników Jabbera
Lista kontaktów zawsze pod ręką:
Lista kontaktów - występująca w jabberach pod nazwą Roster - jest trzymana na serwerze. Nie musisz się bawić w dobrze znany z GG import / export na serwer by móc "przypomnieć sobie" z innego miejsca ziemi kogo masz na liście. Wniosek: niezależnie od tego czy jesteś w swojej chałpie, na imprezce u kumpla, w pracy czy kafeji internetowej lista kontaktów zawsze jest. Ponadto odpadają katastrofy typu utracenie listy kontaktów na skutek nieprawidłowego resetu komputera czy awarii dysku.
Przenoszenie listy kontaktów z jednego serwera na drugi umożliwi Jabber Roster Utility (JRU).
Multi-konta i multi-połączenia:
- Możliwość posiadania kilku różnych kont używanych jednocześnie
- Możliwość łączenia się z jednego konta z kilku miejsc jednocześnie wybierając w które miejsce mają napływać wiadomości.
- Możliwość łączenia się kilku kont w tym samym czasie (tylko niektóre jabbery to mają: (Psi, Gajim).
Przesyłanie plików:
Możliwość połączenia i przesyłu plików nawet za firewallem i w warunkach restrykcji administratorkich:
- Połączenie z jabberem a pośrednio z innymi sieciami (jeśli zaistniały transporty lub istnieje obsługa natywnie wbudowana) może dokonać się nawet w sytuacji teoretycznie wykluczającej połączenie. Jabber przedzie przez firmowego firewalla który dopuszcza jedynie połączenia [link widoczny dla zalogowanych]
- Wysyłanie plików nie wymaga P2P = bezpośredniego połączenia dwóch użytkowników gdyż pliki są przesyłane przez serwer przy użyciu protokołu HTTP. Można przesłać plik nawet do kumpla który jest offline.
- Niektóre serwery (np. jabber.autocom.pl) oferują usługę proxy65 dzięki której pliki mogą przyjmować osoby siedzące za NATem (LANy osiedlowe). Wstępnie TA lekturka.
Brak reklam:
Brak nachalnych, denerwujących i psujących komfort rozmowy reklam zwłaszcza typu flash! Odpada więc ból głowy szukania programów blokujących czy jakiś wtyczek typu "banner killer". Oczywiście są tu wyjątki od reguły i reklamy mogą występować. Patrz: Hapi, wpkontakt, Papla = czyli nasze polskie realia biggrin.gif Ale trzeba z mocą podkreślić iż jeśli występuje zjawisko reklamy w jabberze jest ono znikome i nie natarczywe a podyktowane jakiegoś typu przymusem.
Ochrona prywatności i bezpieczeństwo!
Na początek wzmianka o statusie "niewidoczny". Ukryć możemy się oczywiście ale nie sprawdzimy czy ktoś inny też się ukrywa biggrin.gif Tu jest drastycznie odmienna historia niż w komunikatorkach typu GG, Tlen etc, których luki protokołu niszczą anonimowość. W jabberach nie ma po prostu technicznej możliwości wybadania czy dana osoba ukrywa się. Kontakty niewidoczne i offline są traktowane i pokazywane tak samo gdyż przy przechodzeniu w tryb niewidoczny serwer użytkownika dostaje podobne rozkazy jak przy rozłączaniu i rozsyła nowy status offline do twojego serwera. Więc skoro twój serwer nie ma pojęcia czy ktoś jest invisible to jak możesz to sprawdzić ty? biggrin.gif . I na odwrót: twój serwer zna twój status ukrytego ale wyśle innym serwerom zawiadomienie że jesteś rozłączony.
Połączenia jabberowe charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa:
- Komunikacja klient - serwer i serwer - serwer może być szyfrowana = SSL
- Komunikacja klient - klient również może być szyfrowana = PGP
Konsola XML:
Konsola XML to funkcja mająca za zadanie tracking komunikatów wysyłanych i odbieranych umożliwiająca również specjalne operacji typu tworzenie własnej blacklisty blokowanych użytkowników etc. Nie wszystkie klienty jabbera ją posiadają a w niektórych dostęp do niej jest niebezpośredni.
Unicode:
Wiadomości stosują system kodowania Unicode pozwalający zapisać w obojętnym języku obcym. A więc znaczki hiszpańskie, francuskie, chińskie laugh.gif nie stanowią problemu. Niestety nie wszystkie klienty jabbera mają pełny support Unicode.
Bajery:
Wnikając w kwestie typu duperele:
- Identyfikatory (JID): są estetyczne, przyjazne i łatwe do zapamiętania nawet dla dotkniętych amnezją laugh.gif . Zamiast 56775875899 ( biggrin.gif ) i tego typu występujemy jako [link widoczny dla zalogowanych], nasz JID może być identyczny jak nazwa konta mejlowego. Tu też pojawia się możliwość stworzenia własnego unikatowego identyfikatora w przypadku gdy postawimy swój własny serwer: [link widoczny dla zalogowanych].
- Statusy: tradycyjnie jabber ma 7 statusów, opisy zaś mogą osiągać kuriozalne wręcz długości. Wg teorii znaków może być nieskończenie wiele ale na stronie o jabberze występuje: "sprawdzone dla 2000 znaków". No i jak się ma do tego GG które oferuje .... tylko 70 znaczków? biggrin.gif Oczywiście istnieją wyjątki od reguły.
- Swój status możesz umieścić na www lub jabberowej mapie
- vCardy: czyli elektroniczne wizytówki zostawiane przez użytkowników na serwerze, które możemy sobie pooglądać.
- Wodotryski: mamy ten pic tak niektórym niezbędny: emoty, skóry, avatary itd.
Open source:
- Wszystko jest za totalne friko: protokół, serwery i klienty. Oczywiście są minimalne wyjątki i występują w przyrodzie płatne programy oparte o protokół jabber ale nikt tu nie ucierpi bo to oferty tu nie omawiane i mało znane.
- Stały rozwój i dbałość o ulepszanie. Proszę tu szybko podstawić GG, którym nie na darmo tu smaruję ciągle biggrin.gif które w swej obecnej formie wygląda jakby autor dostał braku natchnienia i zapomniał iż program ma być rozwijany........
Jabber -
Minusy można doprawdy traktować w bardzo ambiwalentny sposób!
1. Jabber - mimo iż swymi funkcjami sugeruje - to nie jest multikomunikator i nie dojdzie do sytuacji obsługiwania wszystkich sieci świata wraz z ich pełnymi benefitami. Transporty kontaktujące nas z innymi sieciami to tylko droga Jabbera mająca ułatwić przesiadkę na swoją własną sieć z zachowaniem kumpli w innych sieciach. Czy to wada? Patrzyć GG które obsługuje tylko swoją sieć i wszyscy żyją. laugh.gif Patrzyć na obszerne multikomunikatory które niekiedy można opiniować "coś do wszystkiego jest do niczego"
2. Transporty vs. Natywność: Obie drogi mają felery.
- Transporty ograniczają w pewnym stopniu funkcjonalność jabbera w kontaktach z innymi sieciami poza-jabberowymi. To co dostępne w oryginalnym komunikatorze (np. wysyłanie plików i obrazków w GG) przestaje być dostępne w jabberze. Ponadto przeciążenie transportu może spowodować przerywaną komunikację. Niemniej transport jest bardzo eleastyczny i zmieniając klienta nie ma potrzeby żadnych konfiguracji bo cała lista kontaktów zostanie niezauważalnie przeniesiona.
- Z kolei natywnie wbudowana obsługa wielu sieci do pewnych klientów jabbera choć zapewnia stabilne połączenie uniemożliwia przenośność. Zmieniając klienta nie obejdzie się bez ponownej konfiguracji bo zostanie przeniesiona tylko część listy kontaktów - ta jabberowa a nie ta natywna.
3. Brak tu oferty rozmów głosowych i videokonferencji co wynika z budowy protokołu jabber. Niemniej są wyjątki od reguły i niektóre propozycje umożliwiają to. Patrz: WPKontakt, Jajc, Neos, Google Talk.
4. Jabber też się "psuje" biggrin.gif co sprowadza się do faktu wybrania niewłaściwego serwera, który może paść lub nie dawać obiecywanych możliwości. Łatwo się wykaraskać: wybrać INNY serwer a jest z czego wybierać! |
|